Sunday, October 27, 2013

Peedi-hakklihavorm (4-le)

 
Paar aastat tagasi ostsin endale Lia Virkuse, Angeelika Kangi ja Pille Eendeni raamatu "100 suppi, paja- ja vormirooga. 2. osa". Aegajalt olen paari retsepti sealt proovinud, kuid viimasel ajal on eriti just paja- ja vormiroogade isu. Üldjuhul ei ole ettevalmistus aega nõudev ning edasi tegeleb toidu valmisamisega juba ahi :). Antud retsept ongi sellest raamatust inspiratsiooni saanud.

Me olime noormehega mõlemad üllatunud kui maitsev roog sai. Tema, sest arvas, et kogu kooslus jääb liiga mage, ning mina, sest selles retseptis on palju peeti sees. Mitte, et ma ei oleks peedi fänn, aga küpsedes jääb peet eriti magus ja seetõttu ei ole ma üldjuhul vaimustatud retseptidest, kus on peeti palju. Aga antud kooslus jäi tõesti mõnus, mahlane ja kerge. Läheb kordamisele.

700 g peeti
100 g porgandit
2 sibulat
2 sl õli
300 g hakkliha
soola
pipart
2,5 dl kuuma vett
0,5-1 köögivilja puljongikuubik (sõltuvalt soolasusest)
125 g sinihallitusjuustu
 tüümiani
1 dl riivjuustu

1. Koori ja tükelda peet, porgand, sibul.
2. Vala pannile õli ning prae köögivilja tükke 4-5 minutit ja kalla siis ahjuvormi.
3. Prae pannil hakkliha, maitsesta soola ja pipraga. Vala vormi.
4. Lõika sinihallitusjuust tükkideks ning lisa koos tüümianiga vormi. Sega korralikult läbi.
5. Lahusta puljongikuubik 2,5 dl kuumas vees ning vala köögivilja-hakkliha segu peale.
6. Raputa vormile riivjuustu.
7. Küpseta 175 kraadi juures 45-60 minutit (mina küpsetasin 60 minutit).

PS: vormi oleks kindlasti mõnus süüa ka keedetud kartulitega või asendada osa peedist kartulitega.


Friday, October 25, 2013

Tummine šokolaadikook




Terve selle nädala on mul olnud mõnusa tummise šokolaadikoogi isu. Lõpuks ei pidanud enam vastu, kolasin retseptides ja otsustasin ära katsetada selle Ragne šokolaadikoogi.

Algselt hirmutasid mind koostisosad- peale sellist kaloripommi peab küll korralikult trenni tegema. Aga kui mõistlikult süüa, siis vast ei ole väga hull :) (kui muidugi on nii palju iseloomu, et mõistlikult süüa. Mina käisin trennis :D). Kook jääb mõnusalt soolakas-magus ja kaneel lisab põnevust. Mulle meeldis süüa jahedalt ning eriti mõnus oli järgmisel päeval.

50 g võid
100 g mett
0,5 dl suhkrut
100 g 70% tumedat šokolaadi
1,5 dl jahu
1  tl kaneeli
1 tl küpsetuspulbrit
150 g soolapähkleid
100 g kuivatatud jõhvikaid

1. Sulata potis madalal kuumusel või, mesi, suhkur ja šokolaad.
2. Sega kuivained, pähklid ja jõhvikad. Kui soovid, võid pähklid ja kuivatatud jõhvikad tükeldada. Ma olin laisk ning lisasin tervelt taignasse.
3. Sega sulatatud ained kuivainetega.
4. Tõsta tainas väiksesse vormi. Ragne soovitab 18x18 cm vormi ja silu tasaseks. Siluda on mugav kätega.
5. Küpseta 150 kraadi juures 30 minutit.


Saturday, July 27, 2013

Parmesani-suvikõrvitsapirukas




Meil sai kodus juba esimene suvikõrvits valmis ja vaadates teiste arengut võib öelda, et varsti on meil suvikõrvitsa uputus. Seetõttu kolasin jällegi Nami-namis ja otsustasin ära proovida selle juba ammu katsetamist oodanud piruka retsepti.


Pirukas oli muidugi väga hea! Olgem ausad - kuidas saab üldse miski,  mis sisaldab lehttainast ja juustu, olla halb? Suvikõrvits küpses ilusti läbi, pirukas oli mõnusalt juustune ning kerge küüslaugu maitsega. Soojalt on juustu ja külmalt rohkem suvikõrvitsa maitsega. Algses retseptis oli suvikõrvitsat 500 grammi, aga minul jäi köögivilja koorijaga viilutatud 300 grammisest kõrvitsast umbes 1/5 viile üle. Seega saab hakkama ka vähemaga või tuleks teha paksemad viilud või üritada neid kompaktsemalt pirukale laduda. Lisaks, vaadates Nami-namis kommentaare, võib seda pirukat teha ka tavalise (ja odavama) juustuga ning maitse peaks ikka väga hea olema. Läheb ka kordamisele :).

0,5 kg pärmi-lehttainast
0,5 kg (1 suurem)  suvikõrvitsat
2 küüslauguküünt
soola
pipart
õli
150 g maitsestamata toorjuustu
100 g riivitud parmesani (või muud) juustu

1. Viiluta köögivilja koorijaga suvikõrvits ja haki küüslauk.
2. Lisa kõrvitsale ja küüslaugule õli ning maitsesta soola ja pipraga. Sega läbi ning lase umbes 10 minutit maitsestuda.
3. Rulli sulanud pärmi-lehttainas plaadil õhemaks ning tee äärtest umbes 1 cm kaugusele sisselõikked (teed pirukale raami ümber).
4. Sega pool riivitud juustu toorjuustuga ning määri lehttaignale, vältides servi.
5. Lao peale suvikõrvitsa viilud ja küpseta 15 minutit 200 kraadi juures.
6. Võta pirukas ahjust välja, puista peale alles jäänud riivjuust ja küpseta veel 15 minutit.


Thursday, July 25, 2013

Suussulav sidrunikook



Hei, hei :).

Pole ammu näinud :). Või õigemini kokanud. Või veel õigemini pole ammu midagi põnevat kokanud. Vahepeal sain kooli lõpetatud, mis tõttu paar kuud oli tavaliselt söögiks midagi valmistoidu letist ja kokkamiseks lihtsalt ei olnud aega ega tuju :(. Nüüd hakkab küpsetamise ja uute retseptide katsetamise isu vaikselt tagasi tulema. Hetkel on meil kodus hunnik vaarikaid. Kuna mina olen see, kes neid enamasti korjab, siis on igasuguste marjakookide tegemise isu läinud :D. Lisaks on mul aega olnud, et lemmik blogides tuulata ja Tuuli blogist Ise tehtud. Hästi tehtud. jäigi see sidrunikoogi retsept silma.

Põhimõtteliselt on tegemist ühe pisarakoogi variandiga. Varem olen midagi sarnast teinud rabarbriga ning meil on kodus tavaliselt pisarakooki tehtud sõstardega. See retsept äratas huvi just lihtsate koostisosade ning paljude-paljude heade kommentaaride tõttu. Peale retsepti proovimist pean tunnistama ... see ON hea kook!!! Nii lihtsad koostisosad ja super lõpptulemus. Väga mõnusa tugeva sidruni maitsega ning minul tekkisid jahtudes ilusad kollased pisarad ka koogile :). Kindlasti läheb kordamisele.

Põhi:
100 g võid
2,5 dl jahu
2 spl suhkrut
0,5 tl küpsetuspulbrit
2 spl vett

Sidrunikreem:
1,5 dl vett
1,5 dl suhkrut
2 spl nisujahu
25 g võid
1 keskmise sidruni mahl ja riivitud koor
4 munakollast

Besee:
4 munavalget
1,5 dl suhkrut

1. Põhja jaoks sega pehme või ülejäänud ainetega. Suru tainas lahtikäiva koogivormi põhja ja umbes 2 cm kõrguselt ka äärtele.
2. Hoia põhja 15 minutit jahedas, seejärel tee põhjale kahvliga augud ning küpseta 200 kraadi juures 15 minutit.
3. Sidrunikreemi jaoks sega kõik ained kokku ja kuumuta pliidil keskmisel kuumusel pidevalt segades (!), kuni kreem pakseneb ja hakkab mullitama. Soovitan jahu ja vesi enne teistele ainetele lisamist korralikult ära segada, et vältida tükkide teket.
4. Kata eelküpsetatud põhi sidrunikreemiga ja silu ühtlaseks.
5. Vahusta munavalgeid, kuni saad mõnusa koheva vahu. Seejärel lisa suhkur ja vahusta veidi veel.
6. Määri munavalgevaht koogile ning küpseta kooki veel 10 minutit, kuni munavalge läheb helepruuniks. Põnevama välimuse saamiseks võid ka lusikada munavalgele triipe või laineid tõmmata. Võta valmis kook ahjust ja lase jahtuda (jahtudes peaksid tekkima pisarad).



Thursday, March 21, 2013

Banaani muffinid (12 tk)



 Tartus on juba veidi aega olnud uus kohvik, kus müüakse tassikooke ehk rikkaliku kattega muffineid :). Ja muidugi olen ma ka juba paaril korral sinna sattunud ning iga kord kui kuskil selle kohviku reklaami näen tuleb hirmus muffini isu peale. Seda juhtub viimasel ajal iga nädal :S. Kaasa  arvatud eelmise nädala kolmapäeva õhtul. Kuna ei olnud isu välja poodi minna, kolasin retseptides ja leidsin täpselt kodus olevate ainetega retsepti.

Muffinid on väga mõnusad magusad ja banaanised. Pähklid/seemned lisavad huvitavat tekstuuri. Lisaks suurepärane retsept, kus ära kasutada pikemaks ajaks seisma jäänud ja väga küpseks saanud banaanid :). Algses retseptis on taignas pähklid, kuid minul neid parajasti kodus ei olnud ja kasutasin hoopis seemneleiva segu. Retsept on väikeste muudatustega Nami-namist.

2 suurt või 3 keskmist banaani
2 muna
100 g võid
175 g jahu
80 g suhkrut
2 tl küpsetuspulbrit
soola
2 tl vaniljeekstrakti
50 g pähkleid/ 3 spl seemnete segu

1. Sulata või ja lase veidi jahtuda
2. Purusta kahvliga banaanid.
3. Sega banaanidele juurde 2 muna.
4. Sega omavahel kuivained ja lisa vaheldumisi võiga banaani-muna segule.
5. Lisa vaniljeekstrakt ja seemned või purustatud pähklid.
6. Sega kergelt läbi ja jaota tainas muffini vormidesse. Ei tohi üle segada!
7. Küpseta 180 kraadi juures 25-30 minutit, kuni muffinid on valmis ja sisse trogatud tikk on kuiv.

Mulle maitsesid nii soojalt kui külmalt, aga külmalt tulevad paremini muffinivormi küljest ära.
Vaniljeesktrakti asemel võib kasutada ka vaniljesuhkrut. Sellisel juhul lisa see koos teiste kuivainetega banaani-muna segule.


 

Tuesday, March 12, 2013

Hakkliha karri hernestega (koos riisiga umbes 4-5 inimesele)

Hei, hei. Olen veel alles, aga tegelen juba vaikselt oma magistritööga ning käin aktiivselt trennis, nii et kokkamiseks ja küpsetamiseks väga palju aega viimasel ajal ei ole :(. Lisaks otsustas mu väike armas seebikarp ka pildistamistegevuse lõpetada ja ma ei ole temaga veel spetsialisti juurde jõudnud. Aga ...

... üle pika aja ka üks retsept :). Selle leidsin bloggist Budget Bytes ja silma jäi just lihtsate ning kergesti hangitavate koostisosade poolest. Ma eriline vürtsika söögi fänn ei ole, aga vahel on ikka tore midagi teravamat ja uut proovida. See retsept on üpriski kiire ja lihtne ning maitseb ka mõnusalt. Noormees oli natuke häiritud kartulitest :D.

Retsepti on algsega võrreldes veidi mugandatud. On vähem vürtsikas ja herneid sai ka rohkem :).

2 spl õli
3-4 küünt küüslauku
2,5 cm värsket ingverit
1,5 spl karripulbrit
1 tl kurkumit
u. 0,5 tl tšilli helbeid (ei pea panema)
400-500 g hakkliha
2 keskmist kartulit
u. 2 dl puljongit (minul oli kana)
1 spl jahu
1 pk (400 g) külmutatud herneid
soola

Lisandiks:
riisi või muud meeldivat

1. Tükelda küüslauguküüned. Koori ja riivi ingver. Aja pannil õli soojaks, lisa küüslauk ja ingver ning kuumuta 2-3 minutit.
2. Lisa karri, kurkum ja tšillihelbed. Sega ning küpseta 1-2 minutit. Seejärel lisa hakkliha.
3. Küpseta vahepeal segades nii kaua, kuni hakkliha on valmis. Lisa kooritud ja tükeldatud kartulid, puljong, jahu ja sool. Sega läbi ning lase kaane all podiseda, kuni kartul on peaaegu valmis. Vajadusel lisa vett või puljongit.
4. Lisa potti külmutatud herned ja sega läbi. Küpseta veel nii kaua, kuni herned on üles sulanud. Vajadusel timmi maitset.