Wednesday, December 29, 2010

Napoleoni kook

Terve päev tudumisriietes ringi käimist, kodus istumist ja teetassiga parim sõber olemist on mulle ilmselgelt hästi mõjunud. Nimelt sain lõpuks oma uuest digikast pildid kätte ja isegi siia blogisse :). Lisaks tekitasin juurde uut pildistamismaterjali.

Selle retsepti leidsin Elina blogist. Kreem tuli mul veidi liiga vedel ja kooki oleks pidanud hoidma vormis, et kreemi vahelt välja ei voolaks. AGA ... maitselt meenutab minu naabritädi Napoleoni kooki, mis on vaieldamatult parim Napoleoni kook terves maailmas. See tainas on suurepärane lihtsustus tavalisele lehttaigna teole ja järgmine kord, kui lehttainast kuskile retsepti vaja on, siis katsetan seda varianti.


Tainas:
200 g võid
5 dl jahu
1 tl soola
200 g hapukoort

Kreem:
1 l piima
2,5 dl suhkrut
4 suurt muna
4 sl jahu
75 g võid
2 tl vanillisuhkrut

Soovikorral hapukamat moosi

1. Haki või, sool ja jahu ühtlaseks puruks.
2. Lisa juurde hapukoor ja sega ühtlaseks taignaks. Pane külmkappi vähemalt 1 tunniks seisma.
3. Kreemi jaoks kuumuta piim ja suhkur.
4. Klopi munad jahuga ühtlaseks ning lisa soojale piimale pidevalt segades.
5. Vähenda temperatuuri. Kuumuta kuni kreemi paksenemiseni, võta siis tulelt ja lisa võitükid. Sega, kuni või on sulanud. Jahuta, nt veevannil, või lase jahtuda. Maitsesta vaniljesuhkruga.
6. Jaga tainas 5-6 tükiks. Rulli jahusel laual või otse küpsetuspaberil (mina kinnitasin kleepslindiga tööpinnale :D) õhukesteks plaatideks või ringideks.
7. Küpseta 200 kraadi juures 8-10 minutit. Viimast plaati, mis läheb purustatuna koogi peale, küpseta kauem, et ta omandaks tumedama pruuni värvuse.
8. Pane alumine plaat vormi (SOOVITAVALT) ja kata see kreemiga. Pane sellele järgmine plaat ja korda tegevust. Kui paned ka moosi, siis lisa see koos kreemiga mõnele plaadile. Viimasele plaadile, peale kreemi panemist, lisa ka purustatud plaat.
9. Lase üleöö külmas seista.

Friday, December 10, 2010

Maapähklivõiküpsised


Teine retsept, mis mulle ühest minu lemmikblogist (Mitmekesi köögis korraga) silma jäi oli see suurepärane maapähklivõiküpsiste retsept. Nüüdsest on need minu uued lemmikud. Need küpsised on ilusad kuldsed, õrna, maheda maitse ja mureda tekstuuriga. Võiks lausa öelda, et suus sulavad :). Sel aastal on mu sõpradel tõesti, mida oodata.

100 g toasooja võid
1,5 dl suhkrusiirupit
2,5 dl maapähklivõid
5 dl jahu
1 tl soodat
1 tl vaniljesuhkrut
0,5 tl soola

1. Sega toasoe või, maapähklivõi ja siirup.
2. Lisa teises kausis segatud kuivained ja töötle tainas ühtlaseks.
3. Hoia tainast 30 minutit külmkapis.
4. Tee taignast pallid ja aseta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Arvesta, et nad kerkivad ka veidi.
5. Tee küpsistele kahvliga triibud peale ning küpseta 180 kraadi juures 10 minutit.

Minul tuli neid küpsiseid 3 suuremat plaaditäit. Kui ahjust välja võtsin, siis olid nad pehmed (tikk läks väga kergelt läbi), aga ei tasu sellest ehmuda. Kui küpsised ära jahtuvad (mis juhtub ruttu), siis muutuvad nad tahkeks.

Mandliküpsised "cantuccini"


Juba mitmendat aastat kingin sõpradele jõuludeks midagi head ja enda tehtut. Sel aastal otsustasin küpsiste kasuks. Kuna varem erilisi küpsiste tegemise kogemusi ei olnud, siis ei olnud ka lemmikretsepte. Peale väikest kolamist netis, jäid mulle silma kahed küpsised. Neist esimesed olidki mandliküpsised. Nende tegemise plaan on mul olnud juba ammuilma. Ja kuna enne kinkimist tahtsin nad ikka läbi proovida, siis saigi üks laar neid tehtud. Retsept on pärit nami-namist.

60 g toasooja võid
200 tuhksuhkrut
150 g terveid koorimata mandleid
2 muna
1 sidruni/apelsini koor
400 g nisujahu
1,5 tl küpsetuspulbrit
veidi soola
3 sl Vin Santo dessertveini (asendasin apelsini mahlaga)

1. Hõõru suhkur ja või ühtlaseks, lisa munad ja sidruni/apelsini koor ning klopi korralikult läbi.
2. Sõelu juurde jahu, küpsetuspulber, sool, vein (mille võib asendada ka mahlaga, sidruni puhul võiks mahla veega lahjendada) ja terved mandlid. Sega ühtlaseks.
3. Jaga tainas kolmeks ja moodusta neist pätsid, 5 cm laiad ja 3 cm kõrged. Parim viis pätside tegemiseks on käed ja laud jahuga kokku teha. Aseta pätsid küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Jäta pätside vahele ruumi, sest need paisuvad.
4. Küpseta 180 kraadi juures 20 minutit. 
5. Võta pätsid ahjust välja ja lõika terava noaga u. 2 cm laiusteks viiludeks. Ära sae! Lükka viilud külili ja küpseta mõlemalt poolt veel umbes 10 minutit.

Küpsised peaksid säilima õhukindlas nõus kuni paar nädalat. Nad on üpriski kõvad, aga piima või teega imehead.

Thursday, December 9, 2010

Tomati-baklažaani lasanje


See retsept oli mul juba ammu mõtteis mõlkunud, kuni otsustasin ta eile ära katsetada. Olin suvikõrvitsa ja baklažaani pärast hirmul, aga nagu hiljem selgus, oli mu hirm asjatu. Lasanje oli tõesti hea. Ja see on jällegi selline retsept, mille puhul saab olla loominguline ehk vastavalt oma maitsele retsepti muuta. Läheb kindlasti kordamisele! Algse retsepti sain Toidutarest.

400 g suvikõrvitsat
300 g baklažaani
2 sibulat
2 küünt küüslauku
450 g hakkliha
400 g purustatud tomateid
200 g riivjuustu
soola
pipart
tüümiani
basiilikat

1. Lõika sibul suuremateks tükkideks ja küüslauk väiksemateks. Prae pannil, kuni sibul on klaasjas. 2. Lisa hakkliha ja pruunista. Maitsesta.
3. Lisa purustatud tomatid ja kuumuta veel paar minutit.
4. Koori suvikõrvitsad ja baklažaanid. Lõika õhukesteks viiludikes (pikkupidi) ning keeda paar minutit soolaga maitsestatud vees.
5. Kata küpsetusvormi põhi suvikõrvitsa ja baklažaani viiludega, laota neile peale tomatikaste ja raputa üle vähese juustuga. Korda tegevust nii kaua, kuni kogu kaste on otsas. Viimasele kihile puista mõnuga juustu ning basiilikat.
6. Küpseta ahjus 180 kraadi juures 40 minutit. Naudi soojalt.